Volný čas ženy v 19. století
V 19. století se postavení žen ve společnosti začalo radikálně měnit. I nadále sice měly být láskyplnými matkami, skvělými hospodyněmi a oddanými manželkami, ale díky objevu volného času si mohly konečně dopřát trochu i zábavy a odpočinku.
Zrození volného času
V 19. století nastalo mnoho změn díky průmyslové revoluci a rozvoji techniky. Jednou z nich bylo zrození volného času. Většinu dne totiž trávily ženy péčí o domácnost a výchovou dětí. Až do 1. světové války platilo známé heslo: „Kinder, Küche, Kirche“, neboli „Láskyplná matka, skvělá hospodyně a oddaná věřící“. Žena obstarávala potraviny, připravovala jídlo, uklízela byt, prala, žehlila a zašívala, udržovat oblečení v bezchybném stavu a musela zvládnout všechny další povinnosti spojené s chodem domácnosti.
Tak trochu jiný odpočinek
Chvíle odpočinku, který si tehdy mohly dámy dopřát opravdu jen zřídka, obvykle nastával až v pozdních večerních hodinách a vypadal jinak, než jej známe dnes. Nejčastěji se ženy při něm věnovaly nějaké klidnější a méně fyzicky náročné domácí činnosti, většinou ruční práci a jen mimořádně čtení. Rozsah volnočasových aktivit se s postupujícím 19. stoletím ale rozrůstal a dámám se stále více otevíraly i činnosti, které byly do té doby vyhrazené výhradně mužům.
Zlom patřící ženám
Krokem do doby poslední třetiny 19. století a prvních let 20. století se ženám změnil život k nepoznání. Zábava a rozptýlení se konečně poprvé staly součástí jejich všedního dne. Dámy si konečně mohly popovídat u šálku kávy s přítelkyněmi, zajít si na procházku, na výlet, do divadla či na koncert, společně se pobavit třeba na plese, přečíst si v klidu dobrou knihu, zahrát si na oblíbený hudební nástroj a poprvé také objevily i sport. Místo ručních prací mohly zkusit třeba malovat. Staly se členkami místních spolků a jiné se proměnily v marnivé osoby milující šperky, klobouky, boty, kabelky, rukavičky, vějíře a jiné módní doplňky. Začaly si ale volný čas užívat naplno.