Průměrná žena podle výzkumů vyzkouší do 45 let věku přes 60 diet. Jenže naše touha po dokonale štíhlé postavě může být naplněna jen tehdy, když jsme v pohodě. Pro dosažení vysněného cíle vsaďte na zcela jiné triky.
Diety mnoha podob
Ženy, které touží po dokonalé postavě, jsou během života ochotny vyzkoušet snad všechny diety. Saláty, tukožroutské polévky, stravu s nízkým obsahem tuku či proteinovou dietu. Existuje tisíce způsobů, jak se ženy pokoušejí zhubnout. Autoři dietních programů každou dietu propagují jako stoprocentně účinnou. V populaci je navíc stále častější výskyt obezity a dietní programy jsou proto neustále v kurzu.
Jak to vidí studie
Britští vědci při výzkumu mužů a žen ohledně diet zjistili, že více než tři čtvrtiny z respondentů se přiznávají k různým dietním programům za uplynulý rok. Většinu z nich tvořily ženy. Nespokojenost se svým vzhledem u žen začínala asi v 16 letech a od té doby se snažily v různé míře o hubnutí pomocí dietních programů. Průměrný věk žen byl kolem 45 až 50 let a vyzkoušely průměrně 60 diet během 35 let života.
Jak reaguje organismus na stres
Stres je spouštěč nezdravých reakcí v těle, které mají vliv i na hubnutí. Tělo spouští obranné reakce. Srdce zvýší aktivitu, do svalů proudí více krve, endokrinní žlázy vylučují hormony pro zajištění energie, zvýší se množství cholesterolu, tuků a cukrů v krvi a neprioritní procesy se omezí. Cévy v trávicích orgánech se zužují, krev se přesměruje do svalů a žaludek stáhne. Nahromaděný tuk a cholesterol se usadí ve stěnách cév. Dlouhodobý stres zpomaluje metabolismus, ukládá tuky a škodí zdraví.
Ve stresu sníme více
Ve stresové situaci tělo potřebuje více energie a nejrychlejším zdrojem jsou sacharidy, proto saháme po sladkém jídle, v lepším případě po ovoci místo sladkostí. Je vědecky dokázáno, že pokud často držíte dietu, během stresu sníte mnohem víc. Jestliže se však zdravě stravujete, sníte stejné množství. Když se totiž celý den snažíte ovládat a nejíst, ve stresu reagujete pudově a sebeovládání jde stranou.
Řekněte stop stresu
Podělte se o špatné zprávy, práci si rozdělte s kolegy a doma s manželem a dětmi. Při procházce na čerstvém vzduchu přehodnoťte životní priority. Věnujte se tomu, co je skutečně v životě důležité v oblasti rodiny, zaměstnání a koníčků. Napětí se zbavte při cvičení v posilovně, běhání, bruslení, cyklistice, plavání, pilates, józe či tenisu s kamarádkou. Pokud nechcete cvičit, tančete nebo skákejte. Nezapomeňte na kurzy a kreativní aktivity, jako je pletení košíků, šití či malování. Díky endorfinům, hormonům štěstí, se budete cítit spokojeně a vyrovnaně. Tělo nebude ve stresu a zhubnete.