Chtěla byste být ženou podle magazínů z 60. let?

Ženské magazíny z šedesátých let nepsaly jen rady, jak se co nejlépe postarat o dům, děti a manžela, ale začaly se poprvé mírně klonit k feminismu a emancipaci. Žena již nebyla jen hospodyňka, ale i mírně svébytný jedinec. Co dělalo ženu ženou?

 

Četl se Seventeen, Bazaar, Glamour, Elle či Good Housekeeping. Řešil se sex, pobyt ve společnosti i osobní hygiena. Největší důraz se kladl na to, co by neměla správná žena nikdy říct svému příteli či manželovi. Muži byli tehdy velmi citliví. Když se jim řeklo něco na rovinu, nebo se po nich něco chtělo, bylo vše ztraceno. Možná se tedy v podstatě až zas tak moc nezměnilo.

Důraz na intimní hygienu

Vydavatelé ženských časopisů byli výrobky na sprchování vaginy doslova posedlí a všude byla vaginální sprcha základem úspěchu. Dnes se od nich upouští, protože může dojít k infekci vaječníků či dělohy. Čtenářky však tehdy provázel slogan: „Ani nejdražší parfémy na světě vás nezachrání, když nebudete vonět tam dole“. I tehdy se už však ženy mohly věnovat i svým koníčkům, sportovat nebo třeba malovat.

Rady doslova k nezaplacení

Cosmopolitan ze srpna roku 1965 nabídl 38 způsobů na to, jak by měla nezávislá žena jednat s mužem. Muži se neměli budit uprostřed noci proto, aby jim žena sdělovala, jak se cítí, protože je čeká náročný den v práci a potřebují se vyspat. Než si muž ženu vzal, měla žena věnovat pozornost tomu, co jí říká. Ženám se také doporučovaly kurzy švédské masáže, aby mohly muže masírováním uvolnit a radilo se jim, aby mlčely a nedávaly najevo, že rozumí autům a vědí, proč nefunguje motor.

Jak mít plat jako muž

Autorka knih pro ženy, Caroline Bird, se v roce 1974 v Cosmopolitanu zamyslela nad tím, jak mohou dámy získat stejné platové ohodnocení jako muži. Měly si položit 3 otázky, které vám možná dnes vyloudí na tváři úsměv. „Mohu pracovat bez toho, aniž by mně za to někdo chválil? Dovedu využít okolnosti ve svůj prospěch? Mohu se na muže dívat jako na lidské bytosti, a ne jako na objekty mé sexuální touhy?“ Pracovní prostředí bylo plné mužů a ženy si podle ní neměly budovat kariéru přes postel.

Vše byla vina ženy

V 60. letech vycházel v magazínu Ladies‘ Home Journal seriál, kde terapeut William Zehv řešil problémy párů. Podle Zehva bylo zcela v pořádku, že manžel manželce lhal. Za spoustu věcí, včetně nevěry, mohla podle něj žena. S feminismem a emancipací to prostě tak horké nebylo, i když se muselo někde začít. Ostatně i dnes to není o moc jinak. Muž a žena jsou zcela rozdílné druhy. A dokud bude žena rodit děti, plnohodnotná emancipace je prostě utopie. A ani v 60. letech to ženy neměly lehké, stejně jako dnes.

100 %