Od generace Y ke generaci Z
O generaci Z se říká, že je ufňukaná, znuděná, nemá o nic zájem a často propadá depresím. Roztěkanost a psychická nepohoda souvisí s nadměrnou svobodou, nekonečným počtem možností, ze kterých je těžké si vybrat a absencí životního plán.
Generace Y
Narození mezi lety 1980 až 1997. V roce 2022 je jim 25 až 42 let. Je to generace mileniálů a generace Já, já neboli Generation The Me Me. V online prostředí tráví minimálně 25 hodin týdně – AdAge, ale pamatují si dobu, kdy to tak nebylo a odpoledne trávili v zájmových kroužcích, pobíhali po sídlišti a kamarádům zvolnili na zvonek. Raději investují do zážitků než do hmotných věcí a na sociálních sítích vytváří svůj hezčí obraz. Na trhu práce mají přehnané požadavky.
Generace Z
Příslušníci generace Z se narodili v letech 1997 až 2012. Je jim tedy 10 až 25 let. Generace Z je také známá jako generace M, internetová generace nebo děti nového tisíciletí. Generace Z už nezvoní a být online je součástí osobnosti každého z nich. Často znají jen mobil a nemají zkušenost s pevnou linkou. Na rozdíl od generace Y na sobě generace Z ráda pracuje a na pracovním trhu má menší požadavky. Už u nich neplatí, že starší při nástupu do práce automaticky učí toho mladšího. V souvislosti s rychlým vývojem technologií je to často naopak.
Co dělá generace Z
Když nejsou v korporátu, jsou se psem v lese, nebo v neznámé kavárně, kde si dají zdravý dortík z fazolí a řepy. Klidně ale pracují na komunitní farmě v Argentině nebo pasou ovce v Irsku. Dovedou si představit cokoliv. V hlavě si stále přepočítávají a aktualizují náklady na výběr oběda i koupené boty. Mají spoustu možností a žádný návod na život, což je těžké. Dříve nic nebylo, možnosti ani svoboda a plán byl jasný. Proto se generace Z občas ztrácí. Vyrostli na sociálních sítích, jsou přehlceni informacemi a stresováni neustálým rozhodováním, což je paralyzuje.
Hledáme appku
Užší výběr možností a životních cest by se jim hodil. Generace je často naivní a rozpolcená. Příští generace iPhonů by měla mít appku, kam by se zadala vstupní data o současném životě a ona by analyzovala všechny potenciální možnosti, vypočítala cestu ke štěstí a spokojenosti, nabídla možnosti seberealizace a kariérního růstu nebo vyhradila čas na rodinu. Počítala by index psychické pohody a v premium verzi by byla i s trailerem. Steve Jobs by to určitě zmáknul.
Mladomileniálové a staromileniálové z generace Y
Mladomileniálové narození až po listopadové revoluci jsou přelétavější, roztěkanější a nestálejší. Staromileniálové mají větší příjmy, jsou konzervativnější a začínají se usazovat. Pokud k nim patříte, najděte si koníčky, ať vás nezastihne krize středního věku. Navštěvujte kurzy, učte se jazyky, cvičte nebo zkoušejte malovat.