Klidně můžete propojit moderní prvky s tradičními a umělecká díla zavěsit tak, aby působila harmonicky a nevnikl chaos. Důležitá je i vhodně zvolená kompozice.
Jak obrazy a obrázky rozmístit
U větších formátů hledejte vhodné místo, aby vynikly jako solitér. Třeba nad pohovkou, postelí, komodou i na dominantní stěně, kam směřují první pohledy při vstupu do místnosti. Umístění skupin menších obrázků se provádí podle velikosti, rámů a tématiky. Dejte k sobě tematicky související sady, motivy květinové, krajiny, mapy, historické herbáře, města apod. Můžete zvolit i sady designových obrázků, které jsou už navrhovány jako doplňky v sériích.
Prostor, výška a světlo v místnosti
Rozmisťování obrazů je ovlivněno i výškou stropů, délkou stěn a vybaveností prostoru nábytkem. Obrázky a obrazy většinou nevěšíme nad skříně. Důležité je také přirozené i umělé světlo. To dostane do místnosti více světla a obrázky vytáhneme ze stínu. Obrazy věšte níž než v galeriích, protože se na ně většinou díváte vsedě. Nakreslete si předem rozmístění obrázků a hrajte si s plošnou kompozicí na papíře. Navrhněte si i mezery mezi obrázky.
Obrázky v různém tvaru i velikosti
Nádherná a působivá je také kombinace obrázků různých tvarů. Tvary mohou být hranaté, oválné a kulaté. Vedle sebe působí obzvláště dobře. I volba rámů má mnohdy stejně zásadní efekt jako samotné obrázky. Můžete zvolit i staré rámy. Zarovnání zavěšovaných obrázků řešte podle spodní nebo horní linie. Pokud věšíte obrázky pod sebou, lze je tzv. vystředit, nebo se držet jedné linie boční. Robustní nábytek vyžaduje robustnější rámy a pasparty a platí to i naopak. Vertikálně zavěšované obrazy vypadají výborně hlavně v místnostech s vysokými stropy.
Typy na ozvláštnění
Rámy různých tvarů lze sjednotit i do jedné barvy nátěrem. Můžete si je vyrobit i sami z rámových či podlahových lišt. Obrazy malované přes rámy mají zase větší plastičnost. Hotové rámy můžete lakovat, olejovat, upravit vosky i patinou. Dobře vypadají i hladké rámy, kovové lišty a lišty imitující kov.